Jakie płytki wybrać do kuchni?

Nie wszyscy zdają sobie jeszcze sprawę, że aranżacja kuchni będzie udana dopiero wtedy, gdy spójny będzie każdy element od oświetlenie poprzez meble, a kończąc na dekoracjach. Warto zatem od samego początku mieć wizję kuchni lub wizualizację, która będzie przygotowana przez architekta.

Na co powinno się zwrócić uwagę, wybierając płytki na podłogę w kuchni?

Należy zdawać sobie sprawę, że kuchnia należy do najczęściej eksploatowanych pomieszczeń praktycznie w każdym domu. Warto zatem zadbać o to, by podłoga była wytrwała, a także odporna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Należy w związku z tym postawić bardzo duże wyzwanie płytkom, które w zdecydowanej większości przypadków pojawiają się na posadzce w tym pomieszczeniu. Dlaczego? Właściwy wybór płytek do kuchni, o odpowiednich parametrach sprawi, że mieszkańcy będą mogli cieszyć się wyglądem podłogi przez wiele lat.

Szczególnie należy skupić się na tym, by płytki były bardzo łatwe w utrzymaniu, muszą również cechować się odpornością na wilgoć oraz ścieranie. Nie wszyscy mają świadomość, że klasa ścieralności jest określana za pomocą parametru PEI oznaczonym od 1 do 4. Należy pamiętać, żeby płytki do kuchni miały PEI przynajmniej 3 klasy. Specjaliści rekomendują także zadbać o to, by płytki były antypoślizgowe. Z kolei w pomieszczeniach, które są narażone na działanie wilgoci oraz wody, antypoślizgowość musi wynosić przynajmniej R8. Bezpieczeństwo zagwarantuje również nierównomierna faktura. Warto zatem przy wyborze wziąć pod uwagę twardość, która będzie określała wytrzymałość płytek na zarysowania. Będzie ona mierzona w skali Mohsa (od 1 do 10). W przypadku kuchni rekomendowana jest wartość minimum 5.

Wielkość kuchni a płytki

Kolejną ważną kwestią, którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze płytek do kuchni, jest jej wielkość. Nie będzie żadnego problemu, w przypadku zagospodarowania większego metrażu. Jedynym problemem w takiej sytuacji może być pozostałe wyposażenie kuchni, do którego podłoga powinna być bardzo dobrze dopasowana. Zupełnie inaczej wyglądać będzie sprawa w przypadku małej kuchni.

Jakie płytki należy wybrać na podłogę w małej kuchni?

Osoby posiadające małą kuchnię powinny jeszcze większą dbałość poświęcić na wybór płytek na podłogę. Co należy zatem wziąć pod uwagę? Najważniejszymi czynnikami będą kolor, faktura, wielość oraz bardzo szeroko pojęty design. Specjaliści rekomendują wybrać jasne barwy, można zdecydować się na beż lub biel. Najlepszym rozwiązaniem będą płytki z wysoko – połyskową fakturą, która będzie bardzo dobrze odbijała światło, nadając głębi przestrzeni.

Warto również zrezygnować z mocnych wzorów, lepszą opcją będzie jednolita płaszczyzna, która nie tylko nie zakłóci ładu, ale również harmonii małego wnętrza. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że bez żadnego problemu na podłogę można kłaść duże gabarytowo kafelki,, które będą wpływały na optyczne powiększenie kuchni. W tym przypadku należy zadbać, by jedna płytka nie stanowiła aż całej szerokości kuchni, nie będzie to zbyt dobrze wyglądało. Odgrywa to duże znaczenie przede wszystkim w przypadku wąskich pomieszczeń.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + cztery =