Choć do samego gotowania wykorzystuje się poszczególne sprzęty w kuchni, to jej centralnym i ważnym punktem jest jednak blat. To przestrzeń robocza, która służy przy przygotowaniu w zasadzie każdego posiłku. Dostępne są różne rozwiązania. Mają one swoje zalety, lecz jednocześnie charakteryzują się swoimi zasadami dotyczącymi użytkowania, czyszczenia czy pielęgnacji. Jak dbać o najpopularniejsze warianty blatów?
Wersje laminowane
Bardzo często blaty są pokryte laminatem i takie właśnie wyposażenie jest niezwykle popularne. Tego typu warianty są zwykle rozsądne cenowo, a przy tym trwałe i dobrze wpisują się w wymagania. Z myślą o zachowaniu ich optymalnego wyglądu, trzeba się jednak stosować do pewnych reguł. W kontekście użytkowania na pewno należy pamiętać o tym, żeby bezpośrednio na powierzchni blatu nie kłaść mocno rozgrzanych patelni i garnków. W tym celu można korzystać ze specjalnych podkładek, lecz wysokie temperatury działają niekorzystnie na obszar laminowany. Dodatkowo blat powinno się chronić przed działaniem pary wodnej, pochodzącej choćby ze zmywarki czy ekspresu do kawy. W przeciwnym razie mogą się pojawić trwałe przebarwienia.
Oprócz tego należy chronić powierzchnię przed zarysowaniem i uszkodzeniami mechanicznymi. Na takiej przestrzeni roboczej nie można zatem bezpośrednio kroić czy choćby ubijać mięsa tłuczkiem. Tego typu czynności powinno się wykonywać na deskach, które stanowią odpowiednią barierę ochronną przed ewentualnymi uszczerbkami. W kontekście codziennego czyszczenia, najlepiej sprawdza się miękka ściereczka lub gąbka, która będzie nasączona wodą z delikatnym detergentem, mydłem czy płynem do mycia naczyń. Po samym myciu cały obszar warto też wytrzeć do sucha. Przy ewentualnych zabrudzeniach czy wylanych napojach, powstałe plamy powinno się ścierać możliwie jak najszybciej, żeby uniknąć przebarwień. Przy trudnym do usunięcia brudzie, można sięgnąć po spirytus lub aceton, które trzeba jednak stosować tylko miejscowo i przez krótki okres czasu. Pomóc mogą także specjalne, mocniejsze mleczka czyszczące.
Blaty kamienne
W kontekście wyposażenia kamiennego, zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się trwały granit, a rzadziej choćby marmur, który będzie już wymagał większych zabezpieczeń względem nasiąkania. Powierzchnię blatu tak czy siak lepiej wzmocnić impregnatami. Takie modele do kuchni najczęściej występują w wariantach polerowanych, dzięki czemu łatwiej można utrzymać na nich czystość. W takim przypadku modele z granitu nie będą wymagały skomplikowanej pielęgnacji. Do czyszczenia można korzystać z wody i łagodnych detergentów, choć wskazane jest użycie środków dedykowanych do takich powierzchni, które poza oczyszczaniem, działają też na taki materiał w sposób pielęgnujący. Jeżeli blat został zabezpieczony impregnatem, to ryzyko wystąpienia trwałych zabrudzeń jest bardzo niewielkie. Same modele z takich tworzyw są cenione za niebanalny wygląd oraz przede wszystkim wytrzymałość. Kamień jest odporny na uszkodzenia, w tym zarysowania czy cięcia. W odróżnieniu od innych materiałów, nie należy się zatem obawiać stawiania na takim blacie gorących naczyń czy bezpośredniego wykonywania na nim niektórych czynności kuchennych, nawet z wykorzystaniem ostrych akcesoriów. Nieco tańszą alternatywą dla tego rodzaju blatów są wersje z konglomeratu, trochę lżejsze, choć o podobnych właściwościach.
Opcje ceramiczne
Choć ceramika kojarzy się w kuchni głównie z płytkami na podłogę czy ściany, to można też spotkać takie wersje blatów. Są one stosunkowo odporne względem temperatur i uszkodzeń mechanicznych. Przede wszystkim taką powłokę można łatwo utrzymać w czystości. Powierzchnia nie wchłania wilgoci, a do uporczywych plam wystarczy gąbka z odrobiną płynu, preparatu czy mleczka do tłustych zabrudzeń.
Warianty drewniane
O drewnianym blacie marzy wiele osób, gdyż jest on przyjemny w dotyku, a przy tym elegancki. Jest to jednak również wariant, o który trzeba najbardziej dbać. Drewno jest naturalnym materiałem, pasuje do wszelkich innych mebli czy sprzętów i nigdy nie wychodzi z mody. Jednocześnie nieodpowiednia pielęgnacja oraz użytkowanie, szybko może doprowadzić do zniszczenia takiej powierzchni i pozbawienia jej uroku. Przede wszystkim taki blat musi być zakonserwowany woskiem lub olejem i taką czynność ponawia się co jakiś czas, zależnie od intensywności wykorzystania przestrzeni roboczej.
W kontekście standardowego dbania o taki sprzęt, powinno się wykorzystywać delikatne preparaty, przeznaczone do drewna. Samo codzienne czyszczenie może się odbywać z wykorzystaniem ścierki namoczonej wodą z mydłem lub płynem do naczyń, ale konieczne jest potem przetarcie blatu do sucha, wyczyszczenie go samą wodą i ponowne przetarcie suchą szmatką. Trzeba pamiętać, że drewno nie lubi kontaktu z wilgocią, więc wszelką ciecz należy jak najszybciej usuwać, gdyż może dojść do pęknięć czy odkształceń. Na takim blacie absolutnie nie można kroić bez wykorzystania deski, a do odstawiania gorących garnków lepiej wykorzystywać podstawki, gdyż powierzchnia może wyblaknąć pod wpływem wysokiej temperatury.