Zalety i wady otwartej kuchni

Posiadanie otwartej kuchni może wiele wnieść do mieszkania lub domu. Jednak nie zawsze to rozwiązanie jest wskazane i dobre. Dziś zajmiemy się powyższym problemem o podpowiemy jaki rodzaj kuchni lepiej wybrać. Ma to duże znaczenie dla naszego komfortu życia, bo w końcu nie ma co ukrywać, że przygotowywanie posiłków w domu ma swoją bardzo długą tradycję i mimo, że dziś bardzo często jemy na mieście, dobrze jest mieć także odpowiednio urządzoną i wyposażoną kuchnię w domu. Tym słowem wstępu zaczynamy nasz poradnik.

Weźmy więc na “warsztat” kuchnię otwartą. O co tak naprawdę tutaj chodzi? Otóż kuchnia otwarta nie posiada drzwi ani też zazwyczaj ścian, które oddzielają ją od reszty mieszkania lub domu. Na tej zasadzie najczęściej to działa, choć bywa, że kuchniami otwartymi nazywa się także te, które po prostu nie mają w ogóle wstawionych drzwi. Zaletą takiego rozwiązania jest na pewno to, że w przypadku gdy mamy małe mieszkanie, możemy tutaj mówić o wizualnym jego powiększeniu. Po prostu gdy kuchnia łączy się z pokojem gościnnym i stanowi swego rodzaju aneks, powoduje to optyczne powiększenie powierzchni lokalu. Wadą natomiast jest na pewno to, że zapachy z kuchni rozchodzą się po wszystkich pokojach i to już jest pewien problem. Nie zawsze też możemy skutecznie ukryć bałagan, który zazwyczaj w kuchni panuje w momencie, gdy urządzamy w domu przyjęcie dla znajomych bądź rodziny. To są na pewno wady takiego rozwiązania, aczkolwiek w przypadku posiadania małego mieszkania należy docenić przede wszystkim zalety.

Kuchnie otwarte bardzo często możemy spotkać w małych mieszkaniach deweloperskich i są one przedstawiane po prostu jako “aneks kuchenny”. Jest to praktycznie to samo, tyle że w tym przypadku mamy stuprocentową pewność, że pomieszczenie nie jest oddzielone ścianami od reszty mieszkania (a nie tylko poprzez brak drzwi). Jeżeli chcemy mieć otwartą kuchnię w starszym bloku z czasów PRL, gdzie zazwyczaj pomieszczenia te były zupełnie oddzielone i posiadały własne drzwi, zazwyczaj również możemy to łatwo przerobić. Wystarczy po prostu zburzyć ścianę działową, bo taką właśnie najczęściej kuchnia była oddzielana od pozostałych pomieszczeń. Dobrym wyjściem z sytuacji jest jednak także zrobienie w ścianie dużego otworu, przez który będziemy mogli bezpośrednio z kuchni podawać potrawy na stół gościom siedzącym w salonie. Natomiast dzięki zachowaniu części ściany, nie będzie można tak dobre dostrzec z pokoju gościnnego tego, że w kuchni panuje niewielki nieporządek.

Jak widać, kuchnia otwarta ma wiele zalet, jednak występuje też kilka wad. Tak czy inaczej to, czy zdecydujemy się na taki rodzaj kuchni, musi zależeć przede wszystkim od tego, co konkretnie chcemy osiągnąć. Otwarte pomieszczenia kuchenne to dobre wyjście przede wszystkim dla niewielkich mieszkań, gdzie chcemy stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Jednak także w dużych mieszkaniach i domach otwarta kuchnia może mieć rację bytu. Wszystko zależy od inwencji właściciela i tego na co się zdecyduje.

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × cztery =